Zabytek Sierpnia

Ampułki to dwa małe dzbanuszki tego samego kształtu i wielkości służące do podawania kapłanowi w czasie Mszy wina i wody, które wlewa do kielicha przed ofiarowaniem.

Ampułki w kształcie kielichów z pokrywką umocowaną na zawiasie. Ampułki na całej powierzchni ozdobione dekoracją trybowaną o motywach roślinnych - liści i kwiatów. Nodus w formie dwóch połączonych ze sobą talerzyków tworzy kształt spłaszczonej kuli. Stopa lekko sklepiona, o prostym, gładkim brzegu. W górnej części pojemnika pas gładkiej powierzchni z inskrypcją I·C·F·V·W·G·G·V·H. Ampułki identyfikują się poprzez plastycznie wykonane proste litery A oraz V przymocowane do pokrywki przy zawiasach. Na ampułkach brak puncy miejskiej i złotnika.

Taca owalna, trybowana, z szerokim drobno falującym brzegiem bardzo plastycznie modelowanym w motywy roślinne takie same jak na ampułkach. Środek tacy mocno zagłębiony w nim plastycznie ukształtowane dwa wieńce z liścio średnicy równej podstawie ampułek. W środku każdego wieńca okrągłe, wypukłe, gładkie pole z płytko rytym herbem. W jednym polu monogram DHC, a w drugim niezidentyfikowany herb.

Zabytek Marca

Monstrancja (z łac. monstrare − pokazywać) − naczynie liturgiczne służące w liturgii do umieszczania w nim konsekrowanej hostii, celem wystawiania na ołtarz podczas nabożeństw, adoracji, błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem oraz w czasie procesji teoforycznej.

Monstrancja z warsztatu Hansa Georga Kolbe, wykonana w Racibórz, 1687 r.

Monstrancja osadzona na owalnej stopie o lekko falistym brzegu.Gloria kształtowana dekoracyjnie w formie trzech gałązek winnego grona wychodzących z kwiatonu. W środkowej części umieszczona owalna puszka w obudowie mająca formę dużej kiści winnego grona, którą na drzewcu niosą zwiadowcy z ziemi obiecanej Kaleb i Jozue. Na gałązkach bocznych liście oraz owoce grona.

Zabytek Lutego