Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa i rzeźby Bolesława Biegasa, które odbędzie się w czwartek, 27 czerwca 2024r. o godz. 18.00.
Bolesław Biegas (ur. w 1877r. w Koziczynie koło Ciechanowa, zm. 1954r. w Paryżu) to znany na świecie polski rzeźbiarz, malarz i dramatopisarz uważany za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno-secesyjnego. Sławę przyniosły mu popiersia portretowe, zwłaszcza znakomite przedstawienie Olgi Boznańskiej. Szczególny zachwyt wzbudziły kompozycje symboliczne, których przedmiotem są treści niełatwe do wyrażenia w medium rzeźby.
Prace Biegasa podbiły serca przedstawicieli Wiedeńskiej Secesji, którzy w 1901r. zaprosili artystę do wzięcia udziału w X Wystawie ugrupowania. Jego rzeźby były wystawiane nie tylko w Wiedniu, ale również w Glaspalast w Monachium, pojawiały się w “Ver Sacrum”, słynnym czasopiśmie literackim zamieszczającym teksty i reprodukcje artystów Secesji Wiedeńskiej. Jako jeden z nielicznych polskich artystów był członkiem założonego przez Gustava Klimta prestiżowego Stowarzyszenia Sztuk Pięknych Secesji Austriackiej.
Wśród entuzjastów twórczości Biegasa należałoby wymienić Marcela Réja, znawcę literatury Augusta Strindberga i jednego z nielicznych paryskich pasjonatów malarstwa Edwarda Muncha czy Charles’a Morice’a, wydawcę pamiętników Noa Noa Paula Gauguina i korektora książki Cathedrales de France Auguste’a Rodina. Dla Philippe’a Soupaulta rzeźby Biegasa były „odkryciem”, podobnie jak malarstwo Gustawa Moreau, którego propagował wspólnie z papieżem surrealizmu André Bretonem.
Po pierwszej wojnie światowej aktywność rzeźbiarska Biegasa osłabła na rzecz malarstwa, w którym odzwierciedlenie znalazło jego ówczesne zainteresowanie współczesnością.
Twórczość Biegasa jest niezwykle aktualna i zaskakuje wielowymiarowością. Dociera z powodzeniem nie tylko do historyków sztuki, ale także szerszej publiczności, ludzi otwartych na niezwykle doznania estetyczne.
Kurator wystawy: prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu
Prezentowane na wystawie dzieła pochodzą z kolekcji Fundacji im. Bolesława Biegasa, mającej swoją siedzibę w Warszawie.
Wystawę można zwiedzać od 1 do 31 sierpnia 2024r.