terminy: po uprzednim kontakcie telefonicznym lub mailowym
czas trwania: około 60 min
forma zajęć: na żywo
koszt: 6 zł od ucznia, opiekunowie grupy darmowo
limit uczestników: do 15 osób
informacje i zapisy (z dwutygodniowym wyprzedzeniem): tel. +48 77 456 60 15 lub muzeum@diecezja.opole.pl
Program DLA KLAS 1–3
Złoty kielich i srebrna łódka
Czym jest złotnictwo? Skąd bierze się złoto i jakie kolory mają kamienie szlachetne. Dlaczego kielich musi być ze złota i czemu służy srebrna łódka? Uruchomimy wyobraźnię, by wprowadzić dziecko w bogaty świat sztuki złotniczej. Wykorzystamy w tym celu technikę rysunku i kolażu tworząc małe dzieła sztuki.
Księżniczka zamknięta w wieży
Dlaczego Basia została uwięziona w wieży? Czemu ta wieża posiada tylko trzy okna? Czy udało jej się uciec? Co to jest atrybut? Św. Barbara to jedna z popularniejszych świętych naszego regionu. Na warsztatach poznamy niezwykłą historię świętej i wybudujemy z drewnianych klocków wieżę, jej nieodłączny znak rozpoznawczy.
Lew i księżyc – jabłko i precelek
Kiedy człowiek stanął na księżycu? Czy da się poskromić i oswoić drapieżnego lwa? Czy mały Jezus jadł na śniadanie precelki? Z jakiego drzewa spadło jabłko w Jego ręce? Podczas lekcji pokażemy zaskakujące motywy starodawnych rzeźb, a na warsztatach ulepimy z modeliny charmsy w formie księżyca, lwa, jabłka i precelka.
Program DLA KLAS 4–8
Strzała, koło i klucz
Jak odróżnić św. Piotra od św. Pawła? Kto trzyma w ręku wieżę, a kto model budowli? Na zajęciach poznamy najważniejsze atrybuty przypisane poszczególnym świętym i zastanowimy się wspólnie nad wartościami ważnymi dla nas współcześnie. Na warsztatach w grupach przygotujemy rysunkowe plansze z opisem, co symbolizują niektóre atrybuty i zadamy sobie pytanie o ich aktualność w naszych czasach.
A + V, czyli tajemnicze oznaczenia dzbanuszków
Do czego służą małe dzbanuszki ustawione na bogato dekorowanych tackach? Co oznacza słowo „cyborium” i dlaczego małe przedmioty nazywamy filigranowymi? Podczas zajęć poznamy nazwy naczyń liturgicznych, przekonamy się, jak ciężka jest monstrancja, policzymy z ilu elementów składa się mszalny kielich i powąchamy prawdziwego kadzidła. Na warsztatach odnajdziemy najciekawsze dzieła złotnicze i dorysujemy ich brakujące elementy.